Podsumowanie konferencji „Ochrona małoletnich w internecie”

Home  /  Aktualności  /  Obecna strona

26 listopada r. w siedzibie IAB Polska, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – „Bezpieczne Interneciaki”, odbyła się konferencja pod hasłem „Ochrona małoletnich w internecie”.  

Konferencja miała na celu podjęcie tematu  bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na stosowanie zabezpieczeń w serwisach VoD w oparciu o Kodeks Dobrych Praktyk w sprawie szczegółowych zasad ochrony małoletnich w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie.

Wypracowany przez IAB Polska wspólnie z KRRIT sukces w postaci Kodeksu Dobrych Praktyk przy wsparciu MAiC, zwraca uwagę na kluczową rolę wszystkich serwisów VoD w temacie ochrony małoletnich w internecie, dlatego konferencję rozpoczął panel dyskusyjny pod tytułem:  „ Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w serwisach VOD”. W dyskusji wzięli udział: Barbara Turowska, Dyrektor Departamentu Monitoringu KRRiT, Dr Lucyna Kirwil z SWPS, Teresa Wierzbowska, Doradca Zarządu ds. Public Affairs z Cyfrowego Polsatu, Dr Andrzej Garapich, Prezes PBI, Marcin Gotkiewicz, Dyrektor Biura Prawnego Grupy Wirtualna Polska, Łukasz Wojtasik, Koordynator programu Dziecko w sieci z Fundacji Dzieci Niczyje oraz Martyna Różycka reprezentująca  Dyżurnet.pl. Moderatorem dyskusji panelowej był Prezes IAB Polska – Włodzimierz Schmidt.

Poruszone zostały tematy bezpośrednio związane z zabezpieczeniami treści nieodpowiednich dla małoletnich w serwisach VoD. Dr Lucyna Kirwil wyjaśniła różnicę między informacją wiekową i treściową, w kontekście odbioru komunikatów przez małoletnich na podstawie wyników badań. Aktualne wyniki badań wg MEGAPANEL PBI/GEMIUS z września 2014 na temat profilu użytkownika internetu w przedziale wiekowym 7-15, przedstawił dodatkowo Prezes PBI, dr Andrzej Garapich. Przedstawiciele Fundacji Dzieci Niczyje oraz Dyżurnet.pl natomiast zwrócili uwagę na potrzebę łączenia działań edukacyjnych ze stosowanymi zabezpieczeniami. W dyskusji zabrała również głos Dyrektor Departamentu Monitoringu KRRiT, Barbara Turowska, która podkreśliła wagę Kodeksu Dobrych Praktyk w sprawie szczegółowych zasad ochrony małoletnich w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie, jako że sami Rodzice przywiązują ogromną wagę do oznaczeń wiekowych. Przedstawiciele Serwisów VoD z kolei zwrócili uwagę na to, że sam rynek wymagał ujednolicenia standardów i Kodeks go w sposób znaczący porządkuje.

Dyskusję panelową zamknęły jednak głosy obaw co do tej części rynku VoD, która działa na terenie Polski, ale nie podlega polskiej jurysdykcji i w żaden sposób nie stosuje się do obowiązującej samoregulacji.

II część konferencji wypełniły wystąpienia ekspertów strony rządowej, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli sektora biznesowego, a wśród nich Łukasz Wojtasik, Koordynator programu Dziecko w sieci, Fundacja Dzieci Niczyje, Dr Lucyna Kirwil z SWPS,  Michał Wiśniewski, Departament Monitoringu z KRRiT, Dagmara Krzesińska, Ekspert ds. Reputacji i Odpowiedzialnego Biznesu z UPC Polska oraz Dr Andrzej Garapich z PBI

Projekt Bezpieczne Interneciaki jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Zapraszamy do obejrzenia Konferencji na kanale YouTube IAB Polska.