Co powinniśmy wiedzieć o cyfrowym ja naszym i naszych dzieci?

Home  /  Aktualności  /  Obecna strona

II edycja projektu IAB Polska Bezpieczne Interneciaki, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, wskazuje Rodzicom i Pedagogom na prawdziwe zagrożenia dla nieletnich w sieci.

Na pytanie Co powinniśmy wiedzieć o cyfrowym ja naszym i naszych dzieci? odpowiada Dagmara Krzesińska – Ekspert ds. Reputacji i Odpowiedzialnego Biznesu w UPC Polska Sp. z o. o.

Dziś wszyscy użytkownicy Internetu powinni mieć podstawową wiedzę o tym, jak bezpiecznie i mądrze korzystać z zasobów sieci. Warto zarówno w komunikacji z dziećmi, jak i osobistym przykładem pokazywać, jakie są podstawowe zasady Cyfrowego Ja. Poniżej opisujemy najważniejsze, którymi warto podzielić się ze swoimi dziećmi:

  1. Kiedy jesteśmy w internecie, nasza tożsamość jest kształtowana przez wiele różnych aspektów. Tożsamość internetową zyskujemy poprzez swoją obecność i aktywność w sieci. Zupełnie tak, jak w realu. Pamiętajmy: Informacje, które inni mogą o nas znaleźć w sieci mogą ukazywać nas w opaczny sposób. Wiele z nich może być wyjętych z kontekstu. Ludzie nie zadają sobie trudu odnalezienia kontekstu, wyrabiają sobie zdanie na podstawie obrazu lub zdjęcia powiązanego z nami.
  2. Nasza tożsamość nie jest czymś danym raz na zawsze; nie tylko może się ona zmieniać z upływem czasu, ale też jedna osoba może operować wieloma tożsamościami, zależnie od kontekstu, w którym się znajdzie.
  3. Wiele mediów społecznościowych umożliwia swoim użytkownikom kategoryzowanie swoich internetowych znajomych na różne „grupy” i wybór treści, którymi będą się z  poszczególnymi grupami dzielić. Zastanówmy się, jakie rodzaje grup warto stworzyć i jaki poziom dostępu uważamy za odpowiedni dla „znajomych”, którzy należą do danej grupy.
  4. Nawet jeśli nie publikujemy o sobie w Internecie niczego prywatnego, nadal może się okazać, że nasze preferencje, zainteresowania i dane osobowe są znane innym ludziom.
  5. Wysłanie komuś swojego nagiego zdjęcia może być ekscytujące lub zabawne w danej chwili, ale prawda jest taka, że nie ma gwarancji, że takie zdjęcie nie trafi w niepowołane ręce. Jedyny sposób, by tego uniknąć polega na niewysyłaniu zdjęcia. Bez względu na to, czy taka fotka dotrze do kogokolwiek innego poza jego jedynym adresatem, jej wysłanie może mieć skutki prawne.
  6. Ochrona naszej prywatności zależy nie tylko od nas samych, ale również od innych. Prywatność to nie tylko prawo, to także obowiązek i odpowiedzialność. Ważne jest, żeby przed publikacją zastanowić się, czy teksty i tagowanie zdjęć nie zaszkodzi naszym znajomym. Pomyślmy o komentarzach, polubieniach, obrazkach i innych treściach na naszych stronach społecznościowych.
  7. Niektóre portale społecznościowe wymagają teraz wyrażenia przez nas zgody, zanim nasza nazwa użytkownika zostanie powiązana z daną informacją. Jeśli się na to nie zgadzamy, wystarczy, że nie zatwierdzimy dodanego znacznika (taga) w powiadomieniu.
  8. Prawa autorskie chronią opublikowane lub nieopublikowane oryginalne dzieła (przez cały czas życia twórcy i 70 lat po jego śmierci) przed nieuprawnionym powielaniem bez podania nazwy autora i wpłat na rzecz posiadacza praw autorskich. Prawo autorskie dotyczy nie tylko książek, ale również reklam, artykułów, wzornictwa produktów, projektów graficznych, etykiet, listów (w tym mejli), poezji (w tym tekstów piosenek), map, utworów muzycznych itd.
  9. Licencja Creative Commons jest przykładem wykorzystania praw autorskich, zachęcającego do dzielenia się i powielania chronionego zasobu. Twórca może dzięki niej w prosty, zestandaryzowany sposób udzielić odbiorcom zgody na swobodne rozpowszechnianie i wykorzystanie jego dzieła.
  10. Nasze internetowe prawa mogą zostać naruszone lub pogwałcone na wiele sposobów. Niekiedy jest to związane z netykietą lub oczekiwaniem etycznego zachowania w Internecie, w innych wypadkach może to być złamanie prawa, nawet ścigane sądownie.

Prawo chroni jednostki lub grupy przed niesprawiedliwością, umożliwia jednostkom rozwinięcie w pełni swojego potencjału i być prawdziwym i aktywnym członkiem swojej społeczności. Każda osoba lub grupa ma obowiązek szanować siebie i innych. Prawo tworzy moralne i prawne zobowiązania, które muszą spełniać państwa i ludzie.

  1. obowiązki
    • bezpieczne środowisko
    • precyzyjna informacja
    • poszanowanie innych
    • własność/autorstwo
  2. prawa:
    • wolność słowa
    • edukacja
    • prawo do odpowiedzi
    • dostęp do informacji
    • bezpieczeństwo osobiste
    • uczestnictwo

Pamiętajmy:

  • Regularnie sprawdzajmy ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i dokonujmy stosownych aktualizacji.
  • Korzystajmy w razie możliwości z wersji serwisów internetowych, oferujących bezpieczne (np. https) połączenie. Informacje, które wysyłasz do serwisu są wówczas szyfrowane.
  • Jeśli nie mamy czasu, by podczas rejestrowania się na nowym portalu internetowym przeczytać w całości regulamin, rozważmy, czy nie użyć jakiegoś pomocnego narzędzia w rodzaju EULAlyzer.
  • Wszyscy mamy obowiązek zgłaszania nieodpowiednich treści, na które trafimy w Internecie. Im częściej tak robimy, tym bardziej przyczyniamy się do tego, by Internet stał się lepszym miejscem dla każdego.
  • Warto od czasu do czasu wrzucić do wyszukiwarki swoje własne imię i nazwisko (lub ustawić Alert Google, aby to robił), dzięki czemu lepiej zrozumiesz, co widzą Ci, którzy szukają Ciebie w internecie.
  • Chociaż czasem bywa to trudne, starajmy się pomyśleć zanim coś wyślemy/napiszemy w sieci!

Więcej informacji o bezpieczeństwie w sieci i Cyfrowym Ja znajdą Państwo w publikacjach dostępnych na: http://www.upc.pl/internet/poznaj-internet-upc/bezpieczenstwo-w-sieci/publikacje-edukacyjne/elementarz-dla-calej-rodziny/

Dagmara Krzesińska
Ekspert ds. Reputacji i Odpowiedzialnego Biznesu
UPC Polska Sp. z o. o.